Бесплатна правна помоћ за грађане: Ево ко и у којим случајевима има право на бесплатну правну помоћ

Од почетка примене Закона о бесплатној правној помоћи, већ нешто дуже од две године, у оквиру Општинске управе ради Канцеларија за бесплатну саветодавну подршку у општини Ћуприја.

Према слову закона, постоје три категорије грађана који имају право на бесплатног адвоката, а то су првенствено они који примају социјалну помоћ или су корисници дечјег додатка.

У другој групи су грађани чија су примања толика да би „клизнули“ у категорију грађана из прве групе – којима је потребна социјална помоћ или дечји додатак – уколико би сами ангажовали и плаћали адвоката за конкретну правну ствар.

Трећа група корисника одређена је као „рањива група“, у коју спадају деца, инвалиди, жртве породичног насиља, жртве трговине људима, жртве организованог криминала, тероризма, затим азиланти, избеглице, грађани са упитном пословном способношћу.

Циљ је да се сваком грађанину Општине Ћуприја омогући делотворан и једнак приступ правди, а бесплатна правна помоћ, као што и њен назив сугерише, правна је помоћ коју корисник остварује без накнаде.

У Канцеларији за бесплатну саветодавну подршку у општини Ћуприја, која се налази у објекту дворишта Општинске управе, у Улици 13. октобра број 7, грађанима су у радно време на располагању Робертино Станојловић и Ивица Обрадовић, обојица регистровани пружаоци бесплатних правних услуга. Према званичној статистици, ова два дипломирана правника – не рачунајући усмене савете – грађанима су у 2020. години чак 255 пута пружили правну помоћ, док је у досадашњем делу године, њихова правна асистенција забележена у 170 случајева.

Како бисмо разјаснили потенцијалне нејасноће, у наставку текста моћи ћете да прочитате таксативно набројано ко и у којим случајевима има право на бесплатну правну помоћ у општини Ћуприја.

Бесплатна правна помоћ може да се пружи сваком грађанину Општине Ћуприја који има право на бесплатну правну помоћ ако:

1)   испуњава услове да буде корисник права на новчану социјалну помоћ сагласно закону којим се уређује социјална заштита или корисник права на дечији додатак сагласно закону којим се уређује финансијска подршка породици са децом, као и члановима његове породице, односно заједничког домаћинства, чији је круг одређен овим законима;

2)   не испуњава услове да буде корисник права на новчану социјалну помоћ или на дечији додатак, али би због плаћања правне помоћи из сопствених прихода у конкретној правној ствари испунило услове да постане корисник права на новчану социјалну помоћ или на дечији додатак.

Грађанину Општине Ћуприја који има право на бесплатну правну помоћ, бесплатна правна помоћ може да се пружи ако је реч о:

1)   детету о чијем се праву, обавези или интересу заснованом на закону одлучује у поступку пред судом, другим државним органом односно органом јавне власти;

2)   лицу према коме се извршава мера безбедности обавезног психијатријског лечења и чувања у здравственој установи или заштитна мера обавезног психијатријског лечења;

3)   лицу према коме се води поступак делимичног или потпуног лишења или враћања пословне способности;

4)   лицу које остварује правну заштиту од насиља у породици;

5)   лицу које остварује правну заштиту од тортуре, нечовечног или понижавајућег поступања или кажњавања или трговине људима;

6)   лицу које тражи азил у Републици Србији;

7)   избеглици, лицу под супсидијарном заштитом или интерно расељеном лицу;

8)   особи са инвалидитетом;

9)   детету које је заштићено услугом смештаја у систему социјалне заштите;

10) деци и младима којима је престала услуга социјалног смештаја до навршене 26 године живота;

1 1) одраслим и старим лицима која су без сопственог пристанка смештена у установу социјалне заштите;

12) лицу које остварује право на утврђивање времена и места рођења сагласно закону којим се уређује ванпарнични поступак;

13) лицу које је погођено поступком принудног исељења и пресељења у складу са законом којим се уређује становање.