Чеси у Ћуприји

Мало је примера у новијој  историји, чак не само Србије, да је једна невелика колонија странаца имала пресудан утицај на укупан развој једне српске вароши. Баш такав утицај ће од прве деценије прошлог века имати, у прво време тек неколико десетина Чеха, на корените друштвене промене у Ћуприји. У многим сегментима још увек на турском наслеђу, Ћуприја ће у само неколико деценија после Првог светског рата захваљујући Чесима остварити интезиван преображај. И то не само привредни, мада је фабрика шећера била окосница укупног развоја, већ и културни, урбанистички, социјални.

На век и нешто мало више од доласка Чеха у Ћуприју подсетио је Стефан Стаменковић, директор Установе културе, поставком у Моравском парку и сјајном монографијом. И једно и друго названи су „Чеси у Ћуприји“ и оба, фотографијама и фактографијом, говоре о наслеђу Чеха у граду на Морави. Отварајући изложбу Стаменковић, по струци историчар, подсетио је на неке детаље онога што су Чеси донели, уградили и оставили Ћуприји. Рецимо да је тридесетих година прошлог века фабрика шећера у време кампање запошљавала по 2000 радника, а то је било отприлике четвртина укупног броја становника. Да су Чеси заслужни за оснивање већине спортских друштава у Ћуприји, да је деценијама најзначајнији спортски објекат у Ћуприји „Соколски дом“ њихово дело, да су били иницијатори културног и уметничког живота… речју, да су темељно одредили развој Ћуприје у првој половини прошлог века.

О ћупријским Чесима се, захваљујући њиховим потомцима, још увек понешто зна, нешто је заборављено и баш због тога је изложба ту. Да подсети да је колонија Чеха, која је пре једног века дошла у Ћуприју, ту оставила трајан печат. Без њих би историја Ћуприје била далеко сиромашнија.