Насиље у породици није приватна ствар – тиче се свих!

Насиље у породици није приватна ствар него друштвени проблем и тако би требало да се решава, порука је са данашње трибине која је у Центру за социјални рад у Ћуприји организована поводом 25. новембра – Међународног дана борбе против насиља над женама.

Насиље је резултат неравнотеже моћи, па тако у породици пре свега разликујемо насиље над женама, децом, старима и особама са инвалидитетом. Овај већ одавно друштвени проблем, који несразмерно више погађа жене и девојчице, постаје доминантан облик понашања у нашем друштву, што показује и чињенично стање: ове године у породичном и партнерском насиљу у Србији убијено је 25 жена, а у претходних десет година чак 340!

Свака жена може да буде жртва насиља, а како су насилници често шармантни људи, са углађеним манирима у социјалном окружењу и разним тактикама у злостављању, тешко је одредити ко би могао да буде насилник. Ипак, одавно су познати облици насиља у породици, па ако трпите физичко, психичко, економско или сексуално насиље, време је да се обратите полицији или било којој особи у коју имате поверење.

Што се тиче психичког насиља, треба знати да у ову категорију, између осталог, спадају и  омаловажавање, вређање, контрола, манипулација децом и изолација, а кад је је изолација у питању, с њом насиље над женама обично и почиње. Насилник жртву прво изолује од породице, пријатеља, друштва, односно од свих људи који би могли да јој помогну.

И ако после првог насиља које сте претрпели, од насилника чујете како се каје, како обећава да ће да се поправи и ако се притом понаша као да сте на меденом месецу, немојте да се заваравате: десиће се опет.