Пројекат „Дромарипе пали бах – У потрази за срећом“
НАЗИВ ПРОЈЕКТА: Дромарипе пали бах – У потрази за срећом
ВРЕДНОСТ: 67,850.01 евра
ТРАЈАЊЕ: 12 месеци
ПАРТНЕРИ: Организација цивилног друштва за обнову природног и културног наслеђа „Наслеђе“ Деспотовац, Удружење грађана „Подршком до осмеха“.
КОРИСНИЦИ: Ромска деца и млади из Општине Ћуприја и ромског насеља Велики Поповић у општини Деспотовац.
Секундарна циљна група су сви становници општине Ћуприја, општине Деспотовац, као и сви мештани општина Поморавског округа.
Сврха пројекта је подршка инклузији Рома, неговању ромске културе и језика и борба против дискриминације. Пројекат обухвата промоцију ромске културе, ромског језика, неговање традиције, историје и међусобног поштовања, разумевања и сарадње.
У општини Ћуприја живи укупно 24.475 становника, од чега 500 Рома у три насеља Вашариште, Брана и Железничка станица. У општини Деспотовац живи укупно 18.278 становника, док највећи број ромске популације живи у Великом Поповићу, око 300 Рома. Према подацима центара за социјални рад велики број Рома су корисници материјалних давања и других услуга социјалне заштите. Роми су у великој мери изоловани од града, услед чега немају могућност да се укључе у друштвене активности. Поред тога, могућности за образовање, промоцију и развој ромске културе су минималне. Све то утиче на то да Роми заборављају своје наслеђе, језик и културу.
У нашој заједници Роми нису препознати као заједница која поседује квалитете као што су култура и традиција. Данас имамо ромску децу која не познају своје наслеђе и обичаје. Очувањем традиције чува се идентитет и достојанство једног народа. Овај пројекат ће управо радити на томе, промовисаће љубав, поштовање и очување културе, језика и наслеђа ромске популације.
Пројекат ће обухватити предавања о ромској књижевности, ромску поезију кроз промоцију две збирке песама на ромском језику, ромски језик кроз предавања и радионице о пореклу, морфологији и стандардизацији ромског језика. Такође кроз предавања биће укључена и историја ромског народа. Образовање ромске и српске деце кроз радионице и предавања о предложеним друштвеним темама неће утицати само на инклузију Рома, већ ће позитивно утицати на све присутне, било да се ради о ромској или српској деци. Директни корисници пројекта учествоваће у извођењу представе у оквиру школе глуме и имаће прилику да посете 6 општина и главни град и све њихове културно – историјске центре.