Ерић: Урбана реконструкција Ћуприје чекана вековима
Од новије историје Ћуприје, коју можемо да рачунамо од 1835. године и кнеза Милоша, Ћупричани чекају на уређење своје вароши, касније и града. Чини се да је дошло време да се бар два века историје смести у нешто више од два километра.
Пре двадесетак дана почела је озбиљно и дуго планирана реконструкција центра Ћуприје, што ће у блиској перспективи да омогући централном граду средњег Поморавља да међу првима у Србији измести саобраћај из свог најужег језгра. Са укусом мешајући савремено и рустично, тако ће се овај „највећи мали град у Србији“ – како га с правом историчари називају – ускоро спојити са својом богатом прошлошћу.
Управо је то и био наум Нинослава Ерића и његовог тима од 2013. године: да се улицама, трговима и спомен-обележјима града прикаже ток богате историје Ћуприје и да се и на архитектонском плану вежу прошлост, садашњост и будућност једног од најстаријих градова у Србији. Наравно, све то уз стално подизање квалитета живота Ћупричана.
Уосталом, немали број европских градова попут Солуна, Салцбурга , Печуја или, рецимо, португалског града Евора, у самим својим средиштима љубоморно чувају наслеђену историјску баштину. Има ли Ћуприја – која под собом „крије“ импозантни римски Хореум Марги – право да се понаша другачије?
Искорачујући скоро хиљаду година од римског доба, присетићемо се и 1215. године, када се у првом писаном документу помиње Равно као српски град. У пролеће те 1215. управо је у Равном, на месту где се сада налази Ћуприја, Стефан Првовенчани „угостио дванаест дана угарског краља Андрију“. Данас, 807 година од тог сусрета, почиње реконструкција трга на углу улица Миодрага Новаковића, цара Лазара и Анђе Ранковић – простора који ће више него оправдано носити име краља Стефана Првовенчаног.
„Започели смо озбиљне и далекосежне радове на реконструкцији најужег градског језгра. Ускоро почињемо и замену тротоара у Улици цара Лазара. Ова урбана реконструкција убедљиво најстаријег града у Поморављу, све оно што је најављивано – постаје стварност“, изјавио је недавно Нинослав Ерић.
Уз већ изграђен споменик кнезу Лазару, тако ћемо у Ћуприји, на само два километра, да имамо приказ једне непатворене историје дуге две хиљаде година!
У овом капиталном пројекту интегралне реконструкције центра града није смело да се иде ни корак мање него што је планирано. Тако то треба да буде кад враћате идентитет заснован на чињеницама. А кад се враћате себи – Ћупричани то засигурно знају – пут ка сјајнијој будућности нема препрека.