Ћуприја креће у мапирање инвестиционих локација
„Читав пројекат се заснива на томе да се прикупе основни подаци и да се они пренесу на дигиталну платформу. Касније можемо да додамо остале податке. Морам да кажем да сте ви ушли у ових једанаест општина и да то мора да вам инпонује јер је била велика заинтересованост локалних самоуправа за овај пројекат. Како волим да кажем, Србија сада гледа у вас, јер како се ви будете показали у овом пројекту, како будете представили ваше инвестиционе потенцијале – а имате добре потенцијале – на основу ваших искустава ћете касније, као регионални центар, да покажете осталим општинама и градовима како се то ради“, рекла је данас у Ћуприји др Марина Јовановић-Миленковић из Републичког геодетског завода, говорећи на састанку уприличеном поводом почетка рада на пројекту “Унапређење пословне климе у Србији”.
Подсетимо, директор Републичког геодетског завода Борко Драшковић и председник Општине Ћуприја Нинослав Ерић потписали су прошлог месеца у Врднику Споразум о сарадњи, који има за циљ пружање подршке Заводу при успостављању Националног регистра инвестиционих мапа (НРИМ), јачање капацитета изабраних једанаест пилот јединица локалних самоуправа и подстицање економског развоја. Успостављање НРИМ извршиће се кроз пројекат “Унапређење пословне климе у Србији“, па је тим поводом данас гост локалне самоуправе у Ћуприји била заједничка делегација Републичког геодетског завода и Шведске управе за картографију, катастар и упис земљишта (Lantmäteriet), који су и носиоци овог пројекта финансираног од Међународне развојне агенције Шведске (SIDA) са више од два милиона евра.
Како је на састанку могло да се чује, Национални регистар инвестиционих мапа формира се са циљем да унапреди пословну климу у Србији, али се израђује и ради доприноса приликом остваривања циљева одрживог развоја. Прикупљањем браунфилд, гринфилд, грејфилд и осталих локација, овај регистар ће имати значајан утицај и на обнову постојећих индустријских капацитета у Републици Србији.
„Важно је да када се заврши овај пројекат, да систем буде лак за коришћење, да може лако да се ажурирају подаци, да могу да се уносе нове локације и да то стварно буде нешто што је транспарентно према становништву и према инвеститорима – да на врло лак начин може да се дође до информација о потенцијалном земљишту, а да ти подаци буду тачни и прециззни“, истакла је докторка Јовановић-Миленковић, чланица тима пројекта “Унапређење пословне климе у Србији”, која је на састанку још једном подсетила на значај регистра, чијим ће се успостављањем, коначно, на једном месту наћи све информације које су неопходне инвеститорима.
Гости из Скандинавије, чију је делегацију предводила Зоја Фарај, менаџер пројектног тима Шведске управе за картографију, катастар и упис земљишта, похвалили су проактивност председника Општине Ћуприја Нинослава Ерића и његовог тима у привлачењу потенцијалних инвеститора, истакавши да Ћуприја сама показује жељу да упосли своје капацитете и да подигне квалитет живота својих грађана.
Делегација из Шведске обнародовала је на данашњем састанку и да ће гости њихове краљевине децембра ове и маја наредне године бити две групе упосленика ћупријске локалне самоуправе, који ће на лицу места моћи да се упознају са функционисањем администрације у шведским општинама.