Одржана 12. седница по хитном поступку СО Ћуприја: Буџет за 2023. скоро 1,8 милијарди!
Седница са 11 тачака дневног реда спустила је завесу на скупштинску годину. Заседање је отворено разматрањем предлога Одлуке о буџету за 2023. годину. У њему је довољно пара, образложио је предлагач буџета Јовица Антић, за неке од предвиђених и капиталних инвестиција које ће наредну годину учинити бољом од ове и претходних.
Инвестираће се у реконструкцију јавне расвете у граду и селима, а то ће се кроз уштеду енергије враћати наредних година. Затим, око сто двадесет милиона за водоснабдевање кроз изградњу нових бунара у Супској, на Стрелишту и Славији, који ће граду обезбедити недостајуће количине воде. Кад буде завршена већ започета реконструкција магистралног цевовода од Параћина и урађена комплетна реконструкција градске мреже, готово пола века стара, витални градски проблем са водоснабдевањем, биће коначно решен.
У велике инвестиционе пројекте за наредне годину, зашта су обезбеђена средства из реалних извора, стала је и реконструкција Улице цара Лазара, изградња другог градског трга назвног по Стефану Првовенчаном, завршетак Дома културе у Супској…
Резимирајући протеклу и најављујући наредну годину, Нинослав Ерић, председник СО Ћуприја, подвукао је добру финансијску политику свих претходних година, па ову Ћуприја „испраћа“ са извршењем буџета од близу 1,3 милијарди и буџетским суфицитом. Подсећајући на огроман наслеђени проблем дугова Дома здравља, тежак око 3, 5 милиона евра, Ерић је нагласио да је управо одговорним вођењем финансија општина успела и да те дугове готово у целости врати и да све ове године инвестире у значајне пројекте.
После усвајања буџета који је, разумљиво, привукао највећу пажњу одборника, усвојени су измена План детаљне регулације за МЗ Исаково и предлог Кадровског плана Општинске управе за наредну годину.
Програм развоја културе у општини за период до 2029. године дефинише смернице у којима ће се реализовати културне активности, али и унапређивати инфраструктура објеката културе – у градској билиотеци, Музеју „Хореум Марги-Равно“ и Установи културе. Одборничком већином и овај програм је усвојен.
Програм одржавања јавне хигијене и план изношења смећа, које је предузеће „Пор ,Вернер, Вебер“ доставило а одборници подржали, увели су у наредну тачку дневног реда, а то је повећање цена услуга јавне хигијене овог комуналног предузећа. На предлог Општинског већа прихваћено је повећање цена за 12 одсто, а поскупљење је образложено растом трошкова пословања.
И наредна тачка дневног реда односила се на усклађивање ценовника. ЈП „Зоохигијена“ је тражило и добило повећање цена својих услуга, а разлог је, као и код претходног захтева, раст цена улазних трошкова.
Извештај о процени вредности непокретности у јавној својини општине је законска обавеза локалне самоуправе, и он је као и претходне тачке прихваћен гласовима већине одборника.
Седницу су затвориле одлуке о именовањима и разрешењима. За директора ЈП „Зоохигијена“ именован је Горан Петровић, доктор ветеринарске медицине, који је и досад обављао ту функцију. Прихваћен је и предлог Управног одбора музеја „Хореум Марги-Равно“ да се за директора поново именује Новак Новаковић. ОШ „13 Октобар“ добила је нове чланове Савета родитеља, МЗ Крушар новог председника Радне групе, а Комисија за координацију инспекцијског надзора општине, због законских промена, остала је без једног члана.