Ознака: SO Cuprija

ОДРЖАНА СВЕЧАНА СЕДНИЦА СО ЋУПРИЈА

Химном „Боже правде“ коју је пред пуном салом музичке школе „Душан Сковран“ одпевао градски хор „Марги“ започела је са радом свечана седница СО Ћуприја. У свом  годишњем експозеу одборницима  и грађанима Ћуприје Нинослав Ерић је резимирао деценију локалне власти Српске напредне странке, али и , како је рекао, деценију  интезивног развоја Ћуприје. Тај развој може се пратити кроз улагања у саобраћајну и комуналну инфраструктуру, развој привредних ресурса или улагања у спортске, културне или образовне објекте.  Подвлачећи велико разумевање државних органа Ерић је за наредни период најавио неколико капиталних пројеката, попут изградње нове железничке станице на траси брзе пруге Београд-Ниш, изградњу новог моста на Великој Морави и реконструкцију водоводне мреже у граду. За крај свог излагања председник градске скупштине је још једном поновио да кад се комплетирају радови на водоснабдевању, а ту спада завршетак нових бунара и њихово повезивање на централни резервоар и комплетна замена градске мреже несташица воде у Ћуприји постаје ствар прошлости. Ерић је, на крају, посебну честитку упутио својим најмлађим суграђанима уз жељу да њихово одрастање буде безбрижно и да једног дана они преузму бригу о нашој Ћуприји.

Опширније ..

Одржана 14. седница Скупштине општине по хитном поступку

Седницу општинског парламента, заказану по хитном поступку, обележио је обиман дневни ред. Заседање је започело одлуком о повећању буџета по више буџетских позиција условљених, највише, новим пројектима. Ту пажњу највише привлачи вишеструко значајна инвстиција у индистријској зони Минел, где ће до краја године бити изграђена нова трафо станица, као и израда пројекта за реконструкцију општинског пута Добричево-Деспотовац село. Санација ове врло значајне саобраћајнице започеће наредне године. Након тога на ред је дошао  предлог одлуке о градским симболима, грбу и застави, као и начину и месту њихове употребе. Грб општине представљен у три облика, као велики, средњи и мали грб, урађен је у складу са хералдичким правилима и симболизује два миленијума дугу историју Ћуприје. Стилизована решења моста, Мораве и раваничких грифона повезује 1215. година, када се Ћуприја званично бележи као део српске државе. Слично грбу, застава Ћуприје на себи носи најважније симболе бурне историје града на Морави.

Општинско веће је на последњој седници предложило – Скупштина одлуком данас и потврдила – да родитељи ученика основних школа са територије општине имају права на бесповратна новчана средства у износу од десет хиљада динара. Образлажући предлог, Нинослав Ерић, председник Скупштине општине Ћуприја, истакао је да ће по први пут сваки ћупријски основац добити по десет хиљада динара за набавку уџбеника или другог школског прибора и, уз исто толико новца колико ће стићи из државне касе, почетак нове школске године ће за родитеље бити много лакши. Ово нам је омогућила, подвукао је Ерић, одлична реализација буџета па се за првих седам месеци у општинску касу слило 725 милиона, што је за 120 милиона више него претходне године. Ерић је најавио и нове значајне инвестиције, пре свега апострофирајући реконструкције вртића „Шећерко“ и Основне школе „13. октобар“. Иначе, за одлуку о бесповратним средствима ћупријским основцима гласали су сви одборници, а право се остварује за свако појединачно дете уписано у школску 2023/2024 годину. Захтеви се подносе Општинској управи – Одељењу за друштвене делатности, привреду и локално-економски развој.

На предлог Комисије за утврђивање назива тргова и улица  и уз сагласност ресорног министарства, Скупштина је донела више одлука. Тако ће досадашња Улица Рада Симоновића убудуће носити назив Трг академика Драгослава Михаиловића. Нова имена добиће и улице у Вирину, Батинцу, новоизграђене улице у Ћуприји, Бигреници, Јовцу, Исакову, Остриковцу, Паљану, Иванковцу и Сењу.

Програм развоја туризма за три општине – Деспотовац, Ћуприју и Параћин – плански је докуменат који треба да допринесе да се несумњив туристички потенцијал три суседне општине боље повеже и заједнички развија, где је то могуће и коначно заједнички представи. У том циљу свака општина ће делегирати своје представнике у радну групу која ће у наредних шест месеци, уз помоћ Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, припремити предлог програма.

И наредна тачка односила се на будући развој. План развоја општине за период 2024-2030 је темељни документ будућег развоја Ћуприје. Припремиће га кординациони тимови и радне групе по областима. Рок за израду плана је крај маја наредне године.

Наредне две тачке дневног реда односиле су се на отуђење градског грађевинског земљишта на потесу индустријска зона Минел. У првом случају реч је о три катастарске парцеле укупне површине 4,4 хектара, а у другом – о парцели површине један хектар. На овим локацијама биће изграђени производни објекти, а о јавној продаји земљишта стараће се петочлана комисија формирана скупштинском одлуком.

Скупштинско заседање привеле су крају одлуке о оперативном плану и програму мера одбране од поплава за водотокове другог реда, извештај о извршењу буџета за прво полугодиште 2023 године, извештај о раду сталне комисије општина Ћуприја и Параћин за експлоатацију и одржавање заједничког водовода и информација о усклађености програма и активности јавних предузећа чији је оснивач општина.

 

СО Ћуприја: Донет ребаланс буџета – више новца у каси услед повећања прихода

Одборници су већином гласова донели ребаланс буџета, а – уско везано за ребаланс – предузећу “Равно 2014” одобрили субвенције од 50 милиона динара, које су пре свега опредељене за инвестиције у побољшање водоснабдевања и путне инфраструктуре.

Опширније ..

Ерић на 13. седници СО Ћуприја по хитном поступку: „Враћањем стадиона на Славији настављамо враћање нашег“

Седница Скупштине општине Ћуприје отворена је минутом ћутања којом су одборници одали пошту преминулом академику Драгославу Михаиловићу. Након тога Нинослав Ерић, председник скупштине, покренуо је иницијативу о промени назива Улице Рада Симоновића у Трг Драгослава Михаиловића, израду идејног решења за подизање спомен обележја писцу и формирање легата Драгослава Михаиловића. Ова иницијатива, коју су одборници једногласно прихватили, заправо је прва у целој Србији, и долази с правог места – од Ћупричана у захвалност једном од наших најзнаменитијих суграђана.

Дневни ред седнице започео је променом одлуке о начину финансирања програма удружења. Измена је условљена променама у законској регулативи јер је са 1. јануаром укинута буџетска инспекција, која је досад контролисала расподелу и трошење буџетских средстава.

Скупштинско заседање настављено је доношењем Одлуке о ангажовањи интерног ревизора, што је законска обавеза локалних самоуправа. Ревизију спроводи Државна ревизорска институција, а предмет ревизије ће бити завршни рачун општинског буџета за прошлу годину.

Наредна тачка је с правом привукла највише пажње одборника. Иза одлуке којом се утврђује јавни интерес и прибавља у јавну својину непокретност, стоји вишегодишње настојање општине да под окриље града врати стадион на Славији. О деценијском проблему и ономе што је претходило, говорили су Јовица Антић, председник општине и Нинослав Ерић, председник Скупштине општине Ћуприја. У својим излагањима два председника су истакла да је продају фабрике шећера и низа непокретности уз њу пратила невероватна неодговорност ондашњих стечајних управника, дакле представника државе, али и општинских челника. Ондашња руководства општине дозволила су да у стечајну масу буду уписане чак и неке транзитне градске улице. Иста таква неодговорност, код неколико гарнитура општинских функционера, важила је и када су у питању стадион „Мораве“, Соколски дом и Модна кућа. Зато је 2013-у, подвукао је Ерић, Ћуприја дочекала без иједног отвореног спортског објекта који је био власништво општине. Захваљујући разумевању надлежних, пре свега у Дирекцији за имовину, сви ови објекти, али опет уз много мука, враћени су и уписани као јавна својина општине.

Након ове тачке, која је  са правом била централно питање заседања, донета је одлука о финансијској подршци домаћинствима у спровођењу мера енергетске санације објеката.

Прво тромесечје године резервисано је за подношење извештаја о раду у претходној години, па је серија извештаја отворена анализом рада Општинског већа, а настављена извештајима о раду Центра за социјални рад, Туристичке организације, Музеја „Хореум марги-Равно“ и Предшколске установе „Дечија радост“. Сви извештаји су добили подршку скупштинске већине, чиме је завршено 13-о по реду заседање општинског парламента.

Одржана 12. седница по хитном поступку СО Ћуприја: Буџет за 2023. скоро 1,8 милијарди!

Седница са 11 тачака дневног реда спустили су завесу на скупштинску годину. Заседање је отворено разматрањем предлога Одлуке о буџету за 2023. годину. У њему је довољно пара, образложио је предлагач буџета Јовица Антић, за неке од предвиђених и капиталних инвестиција које ће наредну годину учинити бољом од ове и претходних.

Опширније ..

Одржана 11. седница СО Ћуприја сазвана по хитном поступку

Одборничка већина донела је Одлуку о начину и поступку утврђивања назива улица и тргова на територији Општине Ћуприја на самом почетку данашње седнице Скупштине општине Ћуприја. Одлука одређује да свака улица и сваки трг у Ћуприји морају да имају називе, који ће бити обележени ћирилицом, док ће предлоге назива улица и тргова да утврђује посебна комисија.

У наставку ефикасне и ефективне 11. седнице Скупштине општине по хитном поступку, одборници су већином гласова донели и Одлуку о утврђивању просечних цена квадратног метра одговарајућих непокретности за утврђивање пореза на имовину за 2023. годину. На територији општине, предвиђа одлука, постоје три зоне, чије су границе дефинисане на основу комуналне и саобраћајне опремљености и повезаности са централним деловима града. Примера ради, просечне цене квадрата стана у другој зони износе нешто изнад 56.638 динара, док вредност квадрата кућа у истој зони износи тек нешто више од 31.836 динара, па ће тако ове цене квадратних метара одговарајућих непокретности бити основ за утврђивање пореза за наредну годину у другој зони.

Седница је закључена усвајањем захтева Установе за спорт СЦ „Ада“ за измену дела Статута.

Одржана 20. редовна седница Скупштине општине Ћуприја

Ребаланс буџета, по свему судећи последњи у овој години, отворио је седницу општинског парламента. Реч је изменама условљеним објективним околностима јер се нека дешавања просто не могу предвидети у време пројектовања буџета. Ребалансом буџета су усвојени и буџетски приходи који као пројекција нису постојали, попут средстава Министарства за бригу о селу. Измене буџета, образложио је прву тачку дневног реда председник Скупштине општине Ћуприја Нинослав Ерић, условљене су и инвестицијом у два бунара за водоснабдевање, чија се изградња приводи крају на подручју КО Супска. Пројекцијом новог буџета предвиђена је изградња још неколико бунара на Стрелишту, тако да ће наредну годину – чак иако буде екстремних суша какве су биле протекле две године – Ћуприја  дочекати без проблема у водоснабдевању, рекао је Ерић.

Наредном одлуком Скупштина је потврдила предлог Општинког већа о прибављању непокретности од компаније СМП Аутомотиве за потребе изградње саобраћајнице. Ради се о једном квадрату земљишта који је због планских документа морао да буде прибављен непосредном погодбом од власника непокретности.

Следеће две тачке дневног реда – предлог Одлуке о јавним расправама и План активности у процесу доношења одлука о трошењу средстава прикупљених по основу пореза – имале су исти основ, а то је шире укључивање грађана у доношење важних одлука за развој локалне заједнице. Оба предлога усвојена су одлуком скупштинске већине.

Скупштинску потврду добила је Информација о усклађености планираних и реализованих активности јавних предузећа, чији је оснивач локална самоуправа, статутарне измене Туристичке организације, као и конкурс за избор директора музеја „Хореум Марги-Равно“.

СВЕЧАНА СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ ЋУПРИЈА – ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ

Опредељење на убрзаном развоју привредних предуслова за нове инвестиције, пре свега кроз изградњу индустријских зона, нагласио је Ерић, дало је резултате. Ћуприја је првих девет месеци ове године завршила са спољнотрговинским суфицитом, остваривши укупан извоз од 14, 5 милиона евра, што је, према подацима Привредне коморе Србије, повећање за 60 одсто. Такве економске резултате понајвише дугујемо новим фабрикама које су никле у последње две године, подвукао је председник Скупштине општине Ћуприја.

Опширније ..

Одржана 19. редовна седница Скупштине општине Ћуприја: Донета одлука о октобарским признањима и наградама

Пре свечане седници Скупштине општине Ћуприја, по правилу, одржава се заседање на коме се доносе одлуке о октобарским признањима заслужним појединцима и установама. Одлуци о носиоцима највиших градских признања претходио је предлог Нинослава Ерића, председника Скупштине општине, да се прва тачка дневног реда, предлог Oдлуке о изгледу и употреби грба и заставе општине Ћуприја скине са дневног реда а одлучивање остави за наредну седницу. Ерић је овакав предлог образложио жељом да се о усвојеном идејном решењу грба и заставе, поред  стручне комисије, изјасне и грађани, односно чују њихова мишљење и сугестије. Предложена решења, чији је аутор мастер примењени уметник Новак Новаковић, биће постављена на званичном сајту општине и на мрежама и порталима локалних средстава јавног информисања.

Највише општинско признање – звање почасног грађанина – додељено је Xiongwei Yu, власнику фирме Corelead smart home Europe doo Ћуприја за изузетан допринос у јачању и развоју привредно-економског амбијента општине Ћуприја.

Захвалнице су додељене: Владану Милосављевићу, оснивачу хуманитарне групе „Помоћ пријатељу“; Вуку Поповићу, власнику компаније Quantox technology; Милошу Милановићу, професионалном фудбалском судији; Владану Крстићу, добровољном даваоцу крви и Ивани Копиловић, заступнику фирме ОАД Копиловић & Копиловић.

Осамнаест наших суграђана: Марињес Драган и Плаштиновић Рајко из Медара, Митровић Димитрије и Митровић-Стошић Стојадинка из Сења, Максимовић Кристина и Максимовић Милица из Крушара, Чобановић Бранислав  и Чобановић Крстина из Бигренице, Ђорђевић Алекса и Ђорђевић Бранка из Исакова, Аничић Каменко и Аничић Љиљана из Батинца, Станојевић Ненад и Станојевић Војислав из Остриковца, Јанићијевић Мића и Јанићијевић Далиборка из Јовца и Којић Деспот и Марјановић Саша из Мијатовца, који су се током протекле године посебно ангажовали на противградној заштити усева, награђени су са по 30 хиљада динара.

Посебном новчаном наградом у износу од 100 хиљада динара награђен је Иван Радивојевић , студент генерације на Факултету инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу.

Након ове две, централне тачке дневног реда, одборници су, у складу са Посебним колективним уговором за запослене у јединицима локалне самоуправе, донели Одлуку о измени одлуке о годишњим одморима за запослене у органу управе и прихватили Извештај о извршењу буџета за првих девет месеци ове године. Потребну скупштинску већину добио је и извештај о остварености плана ПУ „Дечија радост“ и нови ценовник месечних карата предузећа Еуро лин д.о.о.

Скупштинско заседање приведено је крају разматрањем тачака дневног реда посвећене КЈП „Равно 2014“. Прво је прихваћен захтев овог јавног предузећа да му се одобри задужење код пословних банака у износу од 25 милиона динара за набавку специјалног возила за одржавање канализационе мреже. Реч је о кредитном аранжману који је планом требало да буде реализован прошле године, али је набавка пролонгирана за ову, па је била неопходна нова скупштинска сагласност. Седницу је закључила сагласност скупштине на нови ценовник ЈКП „Равно 2014“ за радове на хоризонталној и вертикалној саобраћајној сигнализацији.