Одржана 86. седница Општинског већа

Предлог буџета за наредну годину био је прва и најважнија тачка, вероватно последње овогодишње седнице Општинског већа. Буџет у износу од 1.777.958.000 динара је, по речима предлагача, конципиран на прошлогодишњем и заснован на реалним изворима финансирања. Највећи део расхода предвиђен је за зараде, али су значајна средства предвиђена за капиталне објекте, као што су реконструкција тротоара и саме Улице цара Лазара и изградња Трга Стефана Првовенчаног, реконструкција Модне куће, завршетак Дома културе у Супској. За реконструкцију јавне расвете у граду и селима, у наредне две године биће утрошено готово 300 милиона, а само наредне готово половина те суме. Реч је о огромној инвестицији у којој ће акценат бити на замени постојеће далеко ефикаснијом лед расветом. Коначно, наредна година би требало да стави тачку и на деценијски проблем водоснабдевања. Уз постојећа два нова бунара код Супске, планиран је још један на истој локацији, један на Стрелишту и један на потесу Славија. Вредност ових радова је 75 милиона, а уз реконструкцију магистралног цевовода од Параћина, где су радови увелико одмакли, очекује се и замена градског цевовода, зашта ће средства обезбедити национална канцеларија за јавна улагања, односно сада ресорно министарство.

Седница је настављена разматрањем кадровског плана органа Општинске управе, Правобранилаштва и интерне ревизије за наредну годину. План је, у складу са одредбама Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе, усаглашен са планираним буџетским средствима.

Наредна, четврта тачка дневног реда, била је посвећена развоју културе за период до 2029 године. Амбициозни планови три општинске институције културе: Установе културе, градске библиотеке и музеја Хореум Марги –Равно, треба да наставе позитиван тренд афирмације свих културних активности у општини.

Раст трошковних инпута био је основни разлог захтева комуналних предузећа за променама ценовника. КЈП „Равно 2014“ тражило је и добило повећање цена услуга за 20 одсто, а захтев је образложен податком да је последња корекција цена извршена пре више од годину и по дана, а да су се у том периоду у неколико наврата мењале цене репроматеријала. И поред овог поскупљења Ћуприја ће, са ценом кубика воде од 89 динара, бити у групи општина са најефтинијом водом у републици.

Усклађивање ценовника тражило је и добило  друго комунално предузеће, ПВВ Доо Ниш, па ће од наредног месеца цене комуналних услуга бити веће за 12 одсто. Ово предузеће је представило и добило подршку Општинског већа и за Годишњи план одржвања јавне хигијене у граду.

Захтев за усклађивање ценовника поднело је и ЈП „Зоохигијена“, а разлози корекције цена су, као и код претходника, образложени растом улазних трошкова.

После одлука о корекцијама цена јавних и комуналних предузећима, чланови Општинског већа дали су сагласност на процену непокретности у јавној својини које је општинска комисија урадила на основу Закона о локалној самоуправи.

Брзо усвојене техничке измене Правилника о организацији радних места у Општинској управи довеле су до наредне две тачке посвећене КЈП “Равно 2014“. Прво је прихваћен извештај комуналног предузећа о трошењу средстава које је им је општина доделила за радове на водоводној инфраструктури. Реч је о субвенцији у износу од 40 милиона за водоснабдевање фабрике СМП и насеља Добричево. Овом предузећу наредном одлуком одобрена је нова субвенција у износу од 11.574.000 динара, а највећи део издвојених средстава отићи се за реконструкцију водоводне мреже у улицама Карађорђева, цара Лазара и Миодрага Новаковића.

Седницу су затворили предлози о прерасподели одобрених средстава КУД „Железничар“ и измене финансијских планова МЗ Влашка и музеја Хореум Марги-Равно.