Održana 86. sednica Opštinskog veća

Predlog budžeta za narednu godinu bio je prva i najvažnija tačka, verovatno poslednje ovogodišnje sednice Opštinskog veća. Budžet u iznosu od 1.777.958.000 dinara je, po rečima predlagača, koncipiran na prošlogodišnjem i zasnovan na realnim izvorima finansiranja. Najveći deo rashoda predviđen je za zarade, ali su značajna sredstva predviđena za kapitalne objekte, kao što su rekonstrukcija trotoara i same Ulice cara Lazara i izgradnja Trga Stefana Prvovenčanog, rekonstrukcija Modne kuće, završetak Doma kulture u Supskoj. Za rekonstrukciju javne rasvete u gradu i selima, u naredne dve godine biće utrošeno gotovo 300 miliona, a samo naredne gotovo polovina te sume. Reč je o ogromnoj investiciji u kojoj će akcenat biti na zameni postojeće daleko efikasnijom led rasvetom. Konačno, naredna godina bi trebalo da stavi tačku i na decenijski problem vodosnabdevanja. Uz postojeća dva nova bunara kod Supske, planiran je još jedan na istoj lokaciji, jedan na Strelištu i jedan na potesu Slavija. Vrednost ovih radova je 75 miliona, a uz rekonstrukciju magistralnog cevovoda od Paraćina, gde su radovi uveliko odmakli, očekuje se i zamena gradskog cevovoda, zašta će sredstva obezbediti nacionalna kancelarija za javna ulaganja, odnosno sada resorno ministarstvo.

Sednica je nastavljena razmatranjem kadrovskog plana organa Opštinske uprave, Pravobranilaštva i interne revizije za narednu godinu. Plan je, u skladu sa odredbama Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave, usaglašen sa planiranim budžetskim sredstvima.

Naredna, četvrta tačka dnevnog reda, bila je posvećena razvoju kulture za period do 2029 godine. Ambiciozni planovi tri opštinske institucije kulture: Ustanove kulture, gradske biblioteke i muzeja Horeum Margi –Ravno, treba da nastave pozitivan trend afirmacije svih kulturnih aktivnosti u opštini.

Rast troškovnih inputa bio je osnovni razlog zahteva komunalnih preduzeća za promenama cenovnika. KJP „Ravno 2014“ tražilo je i dobilo povećanje cena usluga za 20 odsto, a zahtev je obrazložen podatkom da je poslednja korekcija cena izvršena pre više od godinu i po dana, a da su se u tom periodu u nekoliko navrata menjale cene repromaterijala. I pored ovog poskupljenja Ćuprija će, sa cenom kubika vode od 89 dinara, biti u grupi opština sa najeftinijom vodom u republici.

Usklađivanje cenovnika tražilo je i dobilo  drugo komunalno preduzeće, PVV Doo Niš, pa će od narednog meseca cene komunalnih usluga biti veće za 12 odsto. Ovo preduzeće je predstavilo i dobilo podršku Opštinskog veća i za Godišnji plan održvanja javne higijene u gradu.

Zahtev za usklađivanje cenovnika podnelo je i JP „Zoohigijena“, a razlozi korekcije cena su, kao i kod prethodnika, obrazloženi rastom ulaznih troškova.

Posle odluka o korekcijama cena javnih i komunalnih preduzećima, članovi Opštinskog veća dali su saglasnost na procenu nepokretnosti u javnoj svojini koje je opštinska komisija uradila na osnovu Zakona o lokalnoj samoupravi.

Brzo usvojene tehničke izmene Pravilnika o organizaciji radnih mesta u Opštinskoj upravi dovele su do naredne dve tačke posvećene KJP “Ravno 2014“. Prvo je prihvaćen izveštaj komunalnog preduzeća o trošenju sredstava koje je im je opština dodelila za radove na vodovodnoj infrastrukturi. Reč je o subvenciji u iznosu od 40 miliona za vodosnabdevanje fabrike SMP i naselja Dobričevo. Ovom preduzeću narednom odlukom odobrena je nova subvencija u iznosu od 11.574.000 dinara, a najveći deo izdvojenih sredstava otići se za rekonstrukciju vodovodne mreže u ulicama Karađorđeva, cara Lazara i Miodraga Novakovića.

Sednicu su zatvorili predlozi o preraspodeli odobrenih sredstava KUD „Železničar“ i izmene finansijskih planova MZ Vlaška i muzeja Horeum Margi-Ravno.