Otvorena izložba slika Bože Ilića

„Boža Ilić je jedan od najznačajnijih srpskih slikara 20. veka i slobodno možemo da kažemo da on, po kvalitetu svog rada i umetničkog izražaja, može da stane rame uz rame Konjovićem, Šumanovićem, Nadeždom Petrović, Pajom Jovanovićem, Urošem Predićem, mada se Ilić bavio drugačijim stilom u slikarstvu, ali je – zbog sticaja okolnosti i političkih zbivanja u tadašnjoj Jugoslaviji – skrajnut posle Rezolucije IB“, rekao je sinoć direktor Muzeja „Horeum Margi – Ravno“ Novak Novaković otvarajući još jednu izložbu iz serije „Velikani srpske umetnosti 20. veka“, koja se od 2015. godine organizuje u okviru 13. oktobra – Dana opštine Ćuprija.

Kada se sagledaju obe potpuno diferencirane faze stvaralaštva Bože Ilića – prva do 1950. godine i ona druga, do kraja njegovog života – vidi se da se slikarstvo ovog Topličanina odlikuje burnom emotivnošću i raskošnim potezima, dok se posredstvom svojih slika, Ilić predstavlja „duhom narodnog čoveka, neopterećenog pomodarstvom i ulizivačkim gestovima“, kako to pronicljivo primeti istoričar umetnosti Dragan Popović.

Izložba slika Bože Ilića, koga su likovni kritičari još 1947. godine proglasili za vodećeg predstavnika socijalističkog realizma, biće izložena u Muzeju „Horeum Margi – Ravno“ dve nedelje, pa će to biti prilika da se ljubitelji likovne umetnosti iz Pomoravlja upoznaju sa delom ovog velikana srpskog slikarstva, koga u zavičajnom Prokuplju – zajedno sa Draincem – svrstavaju u najveće topličke umetnike.