Ознака: 24. mart 1999.

Двадесет четири године од 24. марта

„Никада не смемо да заборавимо шта нам се десило у пролеће 1999. године, и увек се треба сећати жртава и људи који су дали животе за ову земљу“, истакао је данас председник Општине Ћуприја Јовица Антић приликом полагања цвећа и венаца на Споменик сећања на НАТО агресију.

Антић је притом додао да се Општина Ћуприја труди да сваке године на примерeн начин обележи овај дан, апострофирајући да овог пута имамо досад највећи број удружења укључених у обележавање почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.

„Ћуприја је у бомбардовању претрпела велику штету. Срећом, овде није било људских жртава, али је Србија претрпела огромне људске жртве, а последице НАТО бомбардовања још увек се осећају“, закључио је председник Општине Ћуприја Јовица Антић.

Подсетимо, на данашњи дан пре 24 године почели су ваздушни напади НАТО снага на Савезну Републику Југославију. Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета је, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација.

Током 78 дана бомбардовања извршено је 2.300 ваздушних удара на 995 објеката широм земље, а 1.150 борбених авиона лансирало је близу 420.000 пројектила укупне масе 22.000 тона.

Територија општине Ћуприја током НАТО агресије бомбардована је 12 пута са укупно 92 пројектила. Уз центар града, који је двапут био на мети, шест пута је бомбардовано Пољопривредно добро „Добричево”, мост на аутопуту Београд-Ниш преко Велике Мораве код Мијатовца два пута, а бомбардовани су и Везирово брдо и спомен подручје у Иванковцу.

Овоме додајмо да су венце на Споменик сећања на НАТО агресију, осим делегације Општине Ћуприја, положили и представници Војске Србије, Општинског одбора СУБНОР-а, као и делегација Удружења бораца, ратних војних инвалида и чланова њихових породица.

Сећање на пролеће 1999: Хоћемо да опростимо, не можемо да заборавимо

Полагањем венаца у згради ћупријског СУБНОР-а, обележена је 23-годишњица почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.

Венце су у положили представници Општине Ћуприја на челу са председником Јовицом Антићем, као и делегације Војске Србије и ћупријског СУБНОР-а.

Била је то прилика да се још једном подсетимо на пролеће 1999. године, када је у бомбардовању наше земље уништено и оштећено 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. У тих 78 дана оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено, а погинуло је између 1200 и 2500 људи.

„Бескрајно поштовање за храбре претке који су дали животе за нашу слободу и будућност“, написао је данас у спомен књизи ћупријског СУБНОР-а председник Јовица Антић.

Иначе, подаци говоре да је на територију општине Ћуприја у пролеће 1999. дејствовано дванаест пута са потврђена 92 пројектила, а вреди истаћи да је одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности УН.