Oznaka: 24. mart 1999.

Dvadeset četiri godine od 24. marta

„Nikada ne smemo da zaboravimo šta nam se desilo u proleće 1999. godine, i uvek se treba sećati žrtava i ljudi koji su dali živote za ovu zemlju“, istakao je danas predsednik Opštine Ćuprija Jovica Antić prilikom polaganja cveća i venaca na Spomenik sećanja na NATO agresiju.

Antić je pritom dodao da se Opština Ćuprija trudi da svake godine na primeren način obeleži ovaj dan, apostrofirajući da ovog puta imamo dosad najveći broj udruženja uključenih u obeležavanje početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.

„Ćuprija je u bombardovanju pretrpela veliku štetu. Srećom, ovde nije bilo ljudskih žrtava, ali je Srbija pretrpela ogromne ljudske žrtve, a posledice NATO bombardovanja još uvek se osećaju“, zaključio je predsednik Opštine Ćuprija Jovica Antić.

Podsetimo, na današnji dan pre 24 godine počeli su vazdušni napadi NATO snaga na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Odluka o bombardovanju tadašnje SRJ doneta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Tokom 78 dana bombardovanja izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.

Teritorija opštine Ćuprija tokom NATO agresije bombardovana je 12 puta sa ukupno 92 projektila. Uz centar grada, koji je dvaput bio na meti, šest puta je bombardovano Poljoprivredno dobro „Dobričevo”, most na autoputu Beograd-Niš preko Velike Morave kod Mijatovca dva puta, a bombardovani su i Vezirovo brdo i spomen područje u Ivankovcu.

Ovome dodajmo da su vence na Spomenik sećanja na NATO agresiju, osim delegacije Opštine Ćuprija, položili i predstavnici Vojske Srbije, Opštinskog odbora SUBNOR-a, kao i delegacija Udruženja boraca, ratnih vojnih invalida i članova njihovih porodica.

Sećanje na proleće 1999: Hoćemo da oprostimo, ne možemo da zaboravimo

Polaganjem venaca u zgradi ćuprijskog SUBNOR-a, obeležena je 23-godišnjica početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.

Vence su u položili predstavnici Opštine Ćuprija na čelu sa predsednikom Jovicom Antićem, kao i delegacije Vojske Srbije i ćuprijskog SUBNOR-a.

Bila je to prilika da se još jednom podsetimo na proleće 1999. godine, kada je u bombardovanju naše zemlje uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. U tih 78 dana oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno, a poginulo je između 1200 i 2500 ljudi.

„Beskrajno poštovanje za hrabre pretke koji su dali živote za našu slobodu i budućnost“, napisao je danas u spomen knjizi ćuprijskog SUBNOR-a predsednik Jovica Antić.

Inače, podaci govore da je na teritoriju opštine Ćuprija u proleće 1999. dejstvovano dvanaest puta sa potvrđena 92 projektila, a vredi istaći da je odluka o bombardovanju tadašnje SRJ doneta, prvi put u istoriji, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN.