Ознака: izlozba

ИЗЛОЖБА О ВЕЛИКАНИМА ЋУПРИЈЕ У МОРАВСКОМ ПАРКУ

Окобарске свечаности везане за 13. октобар – Дан општине Ћуприја отворене су у градском парку изложбом посвећеном људима рођеним у Ћуприји или онима који су део свог плодоносног живота провели у граду на Морави. Укупно 18 биографија знаменитих Срба, чији нас живот и деловање враћају у крај 19. и у 20. век, а све имају један заједнички именитељ – Ћуприју.
Успешни политичари и председници влада, лекари, књижевници, музичари, спортисти и људи чији је живот одредио хуманизам и помоћ друштвеној заједници. Сви они су, неко рођењем a други живљењем, за цео живот били везани за Ћуприју.
Изложбу знаменити Ћупричани отворио је Стефан Стаменковић, директор Установе културе нагласивши да je град тако дуге историје и који је више пута био место значајних историјских збивања, морао својој отаџбини да остави велика имена. Они су, свако у својој делатности, оставили печат у времену и трајно надахнуће својим потомцима

“Век Борбе“ у Ћуприји

Часопис „Борба„ је прошле године обележио век постојања и, вероватно више него иједно друго штампано гласило, био и хроничар и учесник најважнијих  дешавања на овим просторима. Основана као гласило Комунистичке партије Југославије, „Борба“ је деценијама била новинарска школа за генерације врсних српских новинара и лист за које је писати било привилегија. Отуда не чуди што су за „Борбу“ писали и Андрић, Црњански, Селенић…

Изложба о веку постојања и трајања свој пут кроз 20 градова Србије нашла је и у музеју „Хореум Марги – Равно“. Богата фото и архивска грађа – од излагача се могло чути да „Борба“ располаже најбогатијом колекцијом фотографија – представили су не само век постојања једне новине него и историју турбулентих дешавања различитих држава у којима је „Борба“излазила.

„Век Борбе“ ћупријској публици представили су Андрија Јоргић, директор  и Милица Драшковић, приређивач изложбе, а добродошлицу гостима пожелели Владимир Васиљевић,заменик председника Општине Ћуприја и Новак Новаковић, директор Музеја „Хореум Марги-Равно“.

„Борба“ је данас часопис који се и концепцијски и графички разликује од оне каквом је памте старији читаоци. Уместо некадашњег новинског, излази једном месечно у формату часописа, и усмерена је дешавањима у култури, уметности и традицији. Редакцију, како су се сами похвалили, чине млади новинари, углавном студенти, и то им је, кажу, највећа гаранција да не брину за будућност.

„Борба“ је ушла у други век постојања, а изложбу о њеном првом веку свакако треба погледати.