Oznaka: muzej horeum margi ravno

Izložbena postavka “Slika i istorija u Srbiji srednjeg veka” u muzeju do 18. jula

U oviru obeležavanja Vidovdanskih svečanosti, sinoć je u Galeriji Muzeja “Horeum Margi – Ravno” otvorena izložba kopija fresaka iz zbirke Zavičajnog muzeja u Jagodini, pod nazivom “Slika i istorija u Srbiji srednjeg veka”.

Kako je na otvaranju izložbe istakao istoričar umetnosti dr Branislav Cvetković, muzejski savetnik Zavičajnog muzeja u Jagodini i viši naučni saradnik Balkanološkog instituta SANU, ova postavka je nastavak bliske saradnje muzeja u Ćupriji i Jagodini, koja je nedavno dodatno formalizovana time što su se dve ustanove angažovale u obradi arheološke građe u Manastiru Ravanica, delu novog istraživačkog projekta Ravaničkog kompleksa.

Ovu vrednu izložbu većim delom čine kopije zidnih slika iz manastirskih hramova, zidanih između 12. i 15. veka u različitim regijama srpske srednjovekovne države, i kao takve značajan su segment nacionalne baštine i jedan vid njene zaštite.

Najveći broj izloženih kopija su portreti istorijskih ličnosti, čiji likovni, tekstualni i ikonografski sadržaji otkrivaju prebogat skup izvornih podata o razvijenoj vladarskoj i crkveno-političkoj ideologiji srednjovekovne države.

Izložba sadrži i kopiju dragocene povelje, koju je 11. septembra 1429. godine, kao novi ktitor svetogorskog manastira Esfigmena, despot Đurađ Branković izdao svojoj porodici. To je jedina srednjovekovna povelja na kojoj postoje portreti srpskih vladara i jedina iz vizantijske kulturne sfere s portretima jedne cele porodice.

Posetoci će izložbu “Slika i istorija u Srbiji srednjeg veka” u ćuprijskom muzeju moći da pogledaju do 18. jula.

Vidovdanske svečanosti: U ponedeljak otvaranje izložbene postavke kopija fresaka

U okviru ovogodišnjeg obeležavanja Vidovdanskih svečanosti, Muzej „Horeum Margi-Ravno“ Ćuprija, u saradnji sa Zavičajnim muzejem Jagodina, priredio je izložbu kopija fresaka iz zbirke jagodinskog muzeja pod nazivom „Slika i istorija u Srbiji srednjeg veka“.

Izložba će biti otvorena u ponedeljak, 26. juna u 19 sati, u galeriji ćuprijskog muzeja.

“Vek Borbe“ u Ćupriji

Časopis „Borba„ je prošle godine obeležio vek postojanja i, verovatno više nego ijedno drugo štampano glasilo, bio i hroničar i učesnik najvažnijih  dešavanja na ovim prostorima. Osnovana kao glasilo Komunističke partije Jugoslavije, „Borba“ je decenijama bila novinarska škola za generacije vrsnih srpskih novinara i list za koje je pisati bilo privilegija. Otuda ne čudi što su za „Borbu“ pisali i Andrić, Crnjanski, Selenić…

Izložba o veku postojanja i trajanja svoj put kroz 20 gradova Srbije našla je i u muzeju „Horeum Margi – Ravno“. Bogata foto i arhivska građa – od izlagača se moglo čuti da „Borba“ raspolaže najbogatijom kolekcijom fotografija – predstavili su ne samo vek postojanja jedne novine nego i istoriju turbulentih dešavanja različitih država u kojima je „Borba“izlazila.

„Vek Borbe“ ćuprijskoj publici predstavili su Andrija Jorgić, direktor  i Milica Drašković, priređivač izložbe, a dobrodošlicu gostima poželeli Vladimir Vasiljević,zamenik predsednika Opštine Ćuprija i Novak Novaković, direktor Muzeja „Horeum Margi-Ravno“.

„Borba“ je danas časopis koji se i koncepcijski i grafički razlikuje od one kakvom je pamte stariji čitaoci. Umesto nekadašnjeg novinskog, izlazi jednom mesečno u formatu časopisa, i usmerena je dešavanjima u kulturi, umetnosti i tradiciji. Redakciju, kako su se sami pohvalili, čine mladi novinari, uglavnom studenti, i to im je, kažu, najveća garancija da ne brinu za budućnost.

„Borba“ je ušla u drugi vek postojanja, a izložbu o njenom prvom veku svakako treba pogledati.

Velikani srpskog slikarstva: Slike Petra Dobrovića u Ćupriji

Povodom obeležavanja Dana opštine Ćuprija, večeras je u galeriji Muzeja „Horeum Margi – Ravno” otvorena izložba „Nemir vegetacije”, izbor slika Petra Dobrovića pohranjenih u zbirci Kuće legata.

Iz bogatog umetničkog opusa umetnika,  kako je istakao direktor Kuće legata Filip Brusić, na izložbi je predstavljen mediteranski i fruškogorski ciklus iz njegove faze kolorističkog ekspresionizma. Izabrana dela nastala između 1931. i 1940. godine prikazuju važan aspekt njegovog slikarstva, koji ga je definisao kao jednog od najistaknutijih stvaralaca toga vremena.

Petar Dobrović je slikar čiste likovne strasti, čija su inspiracija bili portreti, mrtve prirode, pejzaži. Njegove slike pune su živopisnih boja i verno nam prenose predele, lokalno stanovništvo i svakodnevni život. Jakim koloritom, smelim potezom, Dobrović je uvek insistirao na nužnosti autentičnog u umetnosti, na spajanju realizma i modernizma. Tražeći inspiraciju u koloritnim predelima i lokalnim stanovnicima, u zanosu je slikao inspirisan podnebljem u kome je boravio. Pejzaži oslikani složenim kolorističkim tenzijama prikazuju ribarska sela, Dalmaciju i fruškogorski krajolik.

Na njegov veliki značaj na umetničkoj sceni ukazuje i otvaranje Galerije-legata Petra Dobrovića 1974. u Beogradu, o kojoj se od 2017. stara Kuća legata. Zbirka koju je gradu Beogradu poklonila umetnikova porodica – supruga Olga Dobrović i sin Đorđe Dobrović – broji ukupno 1407 umetničkih dela.

Dodajmo da će „Nemir vegetacije“ publika u Ćupriji biti u prilici da pogleda do 24. oktobra.