Ознака: rebalans budzeta

Одржана 14. седница Скупштине општине по хитном поступку

Седницу општинског парламента, заказану по хитном поступку, обележио је обиман дневни ред. Заседање је започело одлуком о повећању буџета по више буџетских позиција условљених, највише, новим пројектима. Ту пажњу највише привлачи вишеструко значајна инвстиција у индистријској зони Минел, где ће до краја године бити изграђена нова трафо станица, као и израда пројекта за реконструкцију општинског пута Добричево-Деспотовац село. Санација ове врло значајне саобраћајнице започеће наредне године. Након тога на ред је дошао  предлог одлуке о градским симболима, грбу и застави, као и начину и месту њихове употребе. Грб општине представљен у три облика, као велики, средњи и мали грб, урађен је у складу са хералдичким правилима и симболизује два миленијума дугу историју Ћуприје. Стилизована решења моста, Мораве и раваничких грифона повезује 1215. година, када се Ћуприја званично бележи као део српске државе. Слично грбу, застава Ћуприје на себи носи најважније симболе бурне историје града на Морави.

Општинско веће је на последњој седници предложило – Скупштина одлуком данас и потврдила – да родитељи ученика основних школа са територије општине имају права на бесповратна новчана средства у износу од десет хиљада динара. Образлажући предлог, Нинослав Ерић, председник Скупштине општине Ћуприја, истакао је да ће по први пут сваки ћупријски основац добити по десет хиљада динара за набавку уџбеника или другог школског прибора и, уз исто толико новца колико ће стићи из државне касе, почетак нове школске године ће за родитеље бити много лакши. Ово нам је омогућила, подвукао је Ерић, одлична реализација буџета па се за првих седам месеци у општинску касу слило 725 милиона, што је за 120 милиона више него претходне године. Ерић је најавио и нове значајне инвестиције, пре свега апострофирајући реконструкције вртића „Шећерко“ и Основне школе „13. октобар“. Иначе, за одлуку о бесповратним средствима ћупријским основцима гласали су сви одборници, а право се остварује за свако појединачно дете уписано у школску 2023/2024 годину. Захтеви се подносе Општинској управи – Одељењу за друштвене делатности, привреду и локално-економски развој.

На предлог Комисије за утврђивање назива тргова и улица  и уз сагласност ресорног министарства, Скупштина је донела више одлука. Тако ће досадашња Улица Рада Симоновића убудуће носити назив Трг академика Драгослава Михаиловића. Нова имена добиће и улице у Вирину, Батинцу, новоизграђене улице у Ћуприји, Бигреници, Јовцу, Исакову, Остриковцу, Паљану, Иванковцу и Сењу.

Програм развоја туризма за три општине – Деспотовац, Ћуприју и Параћин – плански је докуменат који треба да допринесе да се несумњив туристички потенцијал три суседне општине боље повеже и заједнички развија, где је то могуће и коначно заједнички представи. У том циљу свака општина ће делегирати своје представнике у радну групу која ће у наредних шест месеци, уз помоћ Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, припремити предлог програма.

И наредна тачка односила се на будући развој. План развоја општине за период 2024-2030 је темељни документ будућег развоја Ћуприје. Припремиће га кординациони тимови и радне групе по областима. Рок за израду плана је крај маја наредне године.

Наредне две тачке дневног реда односиле су се на отуђење градског грађевинског земљишта на потесу индустријска зона Минел. У првом случају реч је о три катастарске парцеле укупне површине 4,4 хектара, а у другом – о парцели површине један хектар. На овим локацијама биће изграђени производни објекти, а о јавној продаји земљишта стараће се петочлана комисија формирана скупштинском одлуком.

Скупштинско заседање привеле су крају одлуке о оперативном плану и програму мера одбране од поплава за водотокове другог реда, извештај о извршењу буџета за прво полугодиште 2023 године, извештај о раду сталне комисије општина Ћуприја и Параћин за експлоатацију и одржавање заједничког водовода и информација о усклађености програма и активности јавних предузећа чији је оснивач општина.

 

Већници Скупштини општине проследили ребаланс буџета – заједничка каса богатија за скоро 80 милиона динара

Носећа тема данашње седнице Општинског већа била је разматрање нацрта Одлуке о изменама и допунама одлуке о буџету општине Ћуприја за 2023. годину, с којим су присутни већници били сагласни.

Предложеном одлуком, буду ли се позитивно о њој изјаснили и одборници, буџет општине биће већи за 79 милиона 833 хиљада динара, а ово повећање долази као последица раста пореза на доходак, добит и капиталну добит, услед најновијих донација и помоћи од међународних организација, трансфера од других нивоа власти и примања од продаје непокрености.

Конкретно, ЕУ ПРО ПЛУС је за реализацију пројекта изградње дистрибутиввне трафо станице у индустријској зони „Минел“ одобрио 168.547 евра, што је 85 одсто од укупуно потребних средстава, док је јуче потписан и уговор са Кабинетом министра за равномерни регионални развој у вези са суфинансирање израде пројектно-техничке документације за пројекат реконструкције општинског пута од Индустријске зоне „Добричево“ до Ресавице-село, чија реализација креће већ 2024. године. Оба ова важна посла, који се финансирају углавном из других извори, вањало је „увести“ у буџет.

Општинско веће је на својој 110. седници сазваној по редовној процедури  донело и Правилник о суфинансирању мера енергетске санације породичних кућа и станова у оквиру пројекта „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане у Србији“. Предлог овог документа, додајмо, претходно је добио сагласност ресорног Министарства рударства и енергетике, док га је председавајући Јовица Антић на данашњој седници окарактерисао као „ефикаснији правилник, чији ће конкурсни рокови бити дужи, самим тим и повољнији за грађане“.

Већници су доношењем решења данас потврдили и предлог листе поднетих пројеката на конкурсу „Директно учешће грађана“, па ће из тог извора да буду финансирани следећи пројекти: „Прилазна рампа за стазом за инвалиде за стадион Шаранче МЗ Мијатовац“, „Стадион Раднички“, „Пољанче Славија“ и „Уређење за бину у Дому културе у Јовцу“.

Овоме додајмо да је Општинско веће Правобранилаштву дало сагласност да закључи споразум о међусобном регулисању односа са фирмом Телеком Србија АД, да су већници донели решење о формирању Организационог одбора за обављање послова у вези са организовањем и обележавањем Дана општине Ћуприја, као и да су потврђени закључци Комисије за утврђивање основаности захтева и висине накнаде штете настале услед уједа паса и мачака луталица  и напада паса луталица на домаће животиње.

 

СО Ћуприја: Донет ребаланс буџета – више новца у каси услед повећања прихода

Одборници су већином гласова донели ребаланс буџета, а – уско везано за ребаланс – предузећу “Равно 2014” одобрили субвенције од 50 милиона динара, које су пре свега опредељене за инвестиције у побољшање водоснабдевања и путне инфраструктуре.

Опширније ..

Одржана 20. редовна седница Скупштине општине Ћуприја

Ребаланс буџета, по свему судећи последњи у овој години, отворио је седницу општинског парламента. Реч је изменама условљеним објективним околностима јер се нека дешавања просто не могу предвидети у време пројектовања буџета. Ребалансом буџета су усвојени и буџетски приходи који као пројекција нису постојали, попут средстава Министарства за бригу о селу. Измене буџета, образложио је прву тачку дневног реда председник Скупштине општине Ћуприја Нинослав Ерић, условљене су и инвестицијом у два бунара за водоснабдевање, чија се изградња приводи крају на подручју КО Супска. Пројекцијом новог буџета предвиђена је изградња још неколико бунара на Стрелишту, тако да ће наредну годину – чак иако буде екстремних суша какве су биле протекле две године – Ћуприја  дочекати без проблема у водоснабдевању, рекао је Ерић.

Наредном одлуком Скупштина је потврдила предлог Општинког већа о прибављању непокретности од компаније СМП Аутомотиве за потребе изградње саобраћајнице. Ради се о једном квадрату земљишта који је због планских документа морао да буде прибављен непосредном погодбом од власника непокретности.

Следеће две тачке дневног реда – предлог Одлуке о јавним расправама и План активности у процесу доношења одлука о трошењу средстава прикупљених по основу пореза – имале су исти основ, а то је шире укључивање грађана у доношење важних одлука за развој локалне заједнице. Оба предлога усвојена су одлуком скупштинске већине.

Скупштинску потврду добила је Информација о усклађености планираних и реализованих активности јавних предузећа, чији је оснивач локална самоуправа, статутарне измене Туристичке организације, као и конкурс за избор директора музеја „Хореум Марги-Равно“.