Počeo je Ravanelius, festival muzičke izuzetnosti!
Izuzetnim nastupom Simfonijskog orkestra „Simfonijeta“ i džez formacije „Sofija“ iz Bugarske, večeras je u Ćupriji počeo Festival muzičke izuzetnosti „Ravanelius“. Kako je otvarajući festival rekao Vladimir Vasiljević, zamenik predsednika Opštine Ćuprija, uložen je izuzetno veliki napor da se organizuje jedan ovakav muzički događaj par ekselans, i dodao:
„Ispred lokalne samouprave i u svoje lično ime hteo bih da izrazim ogromno zadovoljstvo što Ćuprija ima Školu za muzičke talente, koja već skoro pola veka nedri ozbiljne umetnike kako u Srbiji tako i u Evropi, i ne postoji nijedan od ozbiljnijih gudača koji nije u jednom trenutku prošao kroz našu školu. Svi oni, zajedno sa „Ravaneliusom“, prave ovo naše čedo, koje bih voleo da mi ovde zajedno – i oni koji nisu trenutno sa nama – negujemo, jer samo sa publikom i sa nama festival će trajati, bez obzira na sve nedaće na koje nailazimo“, istakao je Vasiljević, dodavši kako će „Ravanelius“ iduće godine biti „lakši i bolji“, pre svega zato što ove godine koncept festivala na otvorenom, u predivnom ambijentu Moravskog parka, nije mogao da bude sproveden zbog vremenskih (ne)prilika.
U sličnom tonu publici se obratio i direktor Festivala muzičke izuzetnosti „Ravanelius“ Stefan Stamenković, ističući kako je ovaj trodnevni muzički događaj samo logičan nastavak zdravog kulturnog razvoja koji je počeo sa Školom za osnovno muzičko obrazovanje „Dušan Skovran“, a potom i snažno utemeljen svim onim što je produkovala i reflektovala Škola za muzičke talente.
Jedan od onih koji su svoje umetničke puteve formirali u ćuprijskoj Školi za muzičke talente je i vanredni profesor FMU u Beogradu Dragan Đorđević, inače umetnički direktor festivala. Ne želeći da duži pričom, smatrajući da je vreme za umetnost, profesor Đorđević je podvukao kako smo došli da “udahnemo muziku“ i pozvao publiku da prisustvuje i ostalim koncertima.
Kad smo već kod programa ovogodišnjeg „Ravaneliusa“, prvo veče festivala zaključuje kvartet „Habanera“, dok će se tokom naredna dva dana publici predstaviti duvački kvintet Beogradske filharmonije (subota u 21 sat), a u nedelju najbolji učenici Škole za muzičke talente (19 sati) i, za sam kraj, maestro Stefan Milenković i Kamerata akademika, profesionalni kamerni orkestar Akademije umetnosti u Novom Sadu (21 sat).
Najmlađi posetioci će drugog dana festivala uživati u radionici izrade gudačkih instrumenata i dečijoj operi „Snežana“, koju će sa početkom u 12 sati da izvede Udruženje umetnika „Visoko Ce“, a za profesionalce i zainteresovane u oblasti kulture, u nedelju će u muzeju, tačno u podne, da bude organizovana panel diskusija, koju će da održe Smiljka Isaković, među muzičkom kritikom omiljena kao ,,prva dama čembala’’ i Jasna Dimitrijević, direktorka Kolarčeve zadužbine.