Увођењем и развојем Географског информационог система, јавне управе у Нишу и Ћуприји биће ближе грађанима и привреди

„Можемо да кажемо да смо постигли изузетно велике ефекте овим пројектом. Иначе, ми нисмо реализовали само оно што је било предвиђено пројектом, већ и знатно више. Пројектом је било прописано да ми обрадимо неких 200-300 непокретности, али је Општина Ћуприја у централну базу унела више од три хиљаде непокретности“, истакао је данас Јовица Антић, председник Општине Ћуприја, говорећи на завршној конференцији за новинаре, која је одржана у оквиру пројекта „Ефикасно и ефективно управљање имовином у Нишу и Ћуприји кроз увођење Географско информационог система“.

Председник Антић је и овом приликом подвукао важност пројекта, чији је циљ повећање ефикасности и транспарентности јавне управе кроз унапређење управљања имовином, и поново се захвалио Европској унији и Влади Србије, као финансијерима, те Граду Нишу што је одабрао Ћуприју као партнера, и изразио понос ефикасним и ефективним радом свих који су у протеклих 18 месеци радили на увођењу Географског информационог система.

Иначе, Пројекат „Ефикасно и ефективно управљање имовином у Нишу и Ћуприји кроз увођење Географско информационог система“ вредан је 220.700,00 евра, финансира га Европска унија (ИПА 2014), а кофинансира Република Србија, у оквиру грант шеме Програма Exchange 5.

Како је такође могло да се чује на завршној конференцији, овај пројекат ствара услове за унапређење управљањa имовином кроз попис и легализацију јавне имовине у Нишу и Ћуприји и повећава транспарентности рада јавне администрације, пре свега увођењем и развојем Географског информационог система и креирањем апликације за ГИС. На овај начин, оценили су учесници конференције, јавна управа биће ближа грађанима и привреди.

Реализацијом пројекта у Нишу и Ћуприји, биће формиране јединствене базе података о интегрисаним евиденцијама за целокупну имовину, заједно са апликацијама за све аспекте и процесе управљања имовином.

Кликом на објекат до потребне информације

Кликом на ГИС апликацију овде сада можете да добијете картографски приказ, на коме су тачно обележени сви објекти, односно непокретности у јавној својини, а једноставним кликом на одређени објекат, добићете и детаљније информације о њему. Ово је посебно важно за наше грађане, за запослене у јавним и другим институцијама, али и за потенцијалне инвеститоре, који на овај начин могу да дођу до потребних информација о „браунфилд“ и „гринфилд“ локацијама на територији општине Ћуприја.

Коришћење оваквог модела за управљање имовином у власништву Ниша и Ћуприје значи јачање административних капацитета и ефикасније управљање имовином, повећање прихода, бољу контролу трошкова, успешније управљање ризицима и адекватно одржавање имовине.

На конференцији су се медијима обратили представник Канцеларије за локални економски развој и пројекте града Ниша, која је била задужена за имплементацију овог пројекта, као и представници Општине Ћуприја и Града Ниша, а сама конференција, због епидемиолошке ситуације, одржана је „на даљину“.

НАПОМЕНА: Снимак конференција можете да погледате овде