Uvođenjem i razvojem Geografskog informacionog sistema, javne uprave u Nišu i Ćupriji biće bliže građanima i privredi

„Možemo da kažemo da smo postigli izuzetno velike efekte ovim projektom. Inače, mi nismo realizovali samo ono što je bilo predviđeno projektom, već i znatno više. Projektom je bilo propisano da mi obradimo nekih 200-300 nepokretnosti, ali je Opština Ćuprija u centralnu bazu unela više od tri hiljade nepokretnosti“, istakao je danas Jovica Antić, predsednik Opštine Ćuprija, govoreći na završnoj konferenciji za novinare, koja je održana u okviru projekta „Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje Geografsko informacionog sistema“.

Predsednik Antić je i ovom prilikom podvukao važnost projekta, čiji je cilj povećanje efikasnosti i transparentnosti javne uprave kroz unapređenje upravljanja imovinom, i ponovo se zahvalio Evropskoj uniji i Vladi Srbije, kao finansijerima, te Gradu Nišu što je odabrao Ćupriju kao partnera, i izrazio ponos efikasnim i efektivnim radom svih koji su u proteklih 18 meseci radili na uvođenju Geografskog informacionog sistema.

Inače, Projekat „Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje Geografsko informacionog sistema“ vredan je 220.700,00 evra, finansira ga Evropska unija (IPA 2014), a kofinansira Republika Srbija, u okviru grant šeme Programa Exchange 5.

Kako je takođe moglo da se čuje na završnoj konferenciji, ovaj projekat stvara uslove za unapređenje upravljanja imovinom kroz popis i legalizaciju javne imovine u Nišu i Ćupriji i povećava transparentnosti rada javne administracije, pre svega uvođenjem i razvojem Geografskog informacionog sistema i kreiranjem aplikacije za GIS. Na ovaj način, ocenili su učesnici konferencije, javna uprava biće bliža građanima i privredi.

Realizacijom projekta u Nišu i Ćupriji, biće formirane jedinstvene baze podataka o integrisanim evidencijama za celokupnu imovinu, zajedno sa aplikacijama za sve aspekte i procese upravljanja imovinom.

Klikom na objekat do potrebne informacije

Klikom na GIS aplikaciju ovde sada možete da dobijete kartografski prikaz, na kome su tačno obeleženi svi objekti, odnosno nepokretnosti u javnoj svojini, a jednostavnim klikom na određeni objekat, dobićete i detaljnije informacije o njemu. Ovo je posebno važno za naše građane, za zaposlene u javnim i drugim institucijama, ali i za potencijalne investitore, koji na ovaj način mogu da dođu do potrebnih informacija o „braunfild“ i „grinfild“ lokacijama na teritoriji opštine Ćuprija.

Korišćenje ovakvog modela za upravljanje imovinom u vlasništvu Niša i Ćuprije znači jačanje administrativnih kapaciteta i efikasnije upravljanje imovinom, povećanje prihoda, bolju kontrolu troškova, uspešnije upravljanje rizicima i adekvatno održavanje imovine.

Na konferenciji su se medijima obratili predstavnik Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte grada Niša, koja je bila zadužena za implementaciju ovog projekta, kao i predstavnici Opštine Ćuprija i Grada Niša, a sama konferencija, zbog epidemiološke situacije, održana je „na daljinu“.

NAPOMENA: Snimak konferencija možete da pogledate ovde