Uvođenje Geografsko informacionog sistema – zalog za efikasno i transparentno upravljanje javnom imovinom
– Na ovom projektu stekli smo neka nova znanja i nova iskustva iz oblasti upraljanja javnom svojinom. Takođe, stvorili smo osnovu za uspostavljanje Geografskog informacionog sistema na teritoriji opštine Ćuprija. Nadam se da ćemo i u budućnosti da imamo dovoljan broj ovakvih projekata i da ćemo te projekte da sprovedemo uspešno kao što smo to uradili i sa ovim – rekao je danas na konferenciji za štampu Jovica Antić, predsednik Opštine Ćuprija, povodom završetka projekta „Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje Geografsko informacionog sistema“.
Predsednik Antić, govoreći o ovom projektu čiji je cilj povećanje efikasnosti i transparentnosti javne uprave kroz unapređenje upravljanja imovinom, posebno se zahvalio Gradu Nišu što je odabrao Ćupriju kao partnera i izrazio ponos efikasnim i efektivnim radom svih zaposlenih u ćuprijskoj Opštinskoj upravi koji su u proteklih 18 meseci radili na uvođenju Geografskog informacionog sistema.
Svetlana Kostić, koordinatorka projekta „Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje Geografsko informacionog sistema“ ispred Opštine Ćuprija, konstatovala je danas kako se nalazimo „na kraju samog projekta, koji treba u potpunosti da završimo narednog meseca“, istakavši u obraćanju novinarima i sledeće:
– Projektom je Opština Ćuprija već uspela da ozakoni trinaest objekata koji su odabrani po prioritetu. Ovaj projekat EU iznosio je 220.700 evra i, osim ozakonjenja objekata, on je kao glavni cilj imao uvođenje Geografskog informacionog sistema. Na sajtu opštine Ćuprija klikom na link od sada možete da dobijete jedan dobar kartografski prikaz, na kome su tačno obeleženi svi objekti, odnosno nepokretnosti u javnoj svojini, a jednostavnim klikom na određeni objekat, dobićete detaljnije informacije o njemu. Ovo je posebno važno za naše građane, za zaposlene u javnim i drugim institucijama, ali i za potencijalne investitore, koji na ovaj način mogu da dođu do potrebnih informacija o braunfild i grinfild lokacijama na teritoriji opštine Ćuprija.
Svetlana Kostić je takođe izrazila zahvalnost niškoj lokalnoj samoupravi i podvukla činjenicu da su Opština Ćuprija i Grad Niš potpisali Memorandum o razumevanju, što je korak više u uspostavljanju saradnje na nekim novim projektima. Kostić je dodala da je Opština Ćuprija potpisala i sporazume o saradnji na unapređenju GIS sa nekoliko institucija i preduzeća iz naše opštine, kao što je JKP „Ravno 2014“, a to će, kako je rekla, svakako pomoći u efikasnijem upravljanju javnom imovinom.
Na današnjoj konferenciji za novinare čulo se još kako je Opština Ćuprija formirala jedan registar svih do sada popisanih objekata koji se nalaze u javnoj svojini, što je, osim transparentnosti, „donelo i povećanje vrednosti samih tih objekata“.
Projekat „Efikasno i efektivno upravljanje imovinom u Nišu i Ćupriji kroz uvođenje GIS-a“ realizuje se u okviru Programa Exchange5, koji finansira Evropska unija iz alokacije za IPA 2014, a sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština, kao implementacionim partnerom. Telo za ugovaranje svih projekata grant šeme je Ministarstvo finansija, odnosno Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije.
Važno! Link za kartografski prikaz i pregled evidencije nepokretnosti u javnoj svojini Opštine Ćuprija, nalazi se ovde: https://gis.ni.rs/portal/apps/sites/#/javna-imovina-cuprija