Медицински део Кризног штаба сложан: „Ако сада славимо масовно, следеће године нећемо да будемо са неким блиским!“

Медицински део Штаба за ванредне ситуације општине Ћуприја одржао је данас конференцију за новинаре поводом актуелне епидемолошке ситуације. С обзиром да се у Ћуприји налазе две здравствене институције регионалног карактера и како је велика међусобна повезаност житеља Параћина, Ћуприје и Јагодине, чланови штаба данас су се бавили епидемиолошком ситуацијом у општини Ћуприја, али и у читавом Поморавском управном округу.

„Болест је таква и пут преношења је такав да не можемо да раздвајамо Параћин, Ћуприју и Јагодину, с обзиром на фреквенцију и циркулацију становништва, те их тако и сагледавамо све заједно“, рекао је директор Завода за јавно здравље “Поморавље” у Ћуприји Горан Радовановић, истакавши како је у Поморавском округу епидемилошка ситуација „још увек апсолутно неповољна“.

др Радовановић: Ситуација апсолутно неповољна

„На територији округа у новембру је тестирано 5.049 особа, од којих је чак 2.586 било позитивно, док су само у првој половини децембра тестиране 6.742 особе, са 2.855 потврђених случајева заразе. У новембу је од последица короне преминуло 46 људи. Забрињавајуће је да нам се јавља повећање у Деспотовцу, што је реално и било за очекивати за ову руралну општину јер је до сада била, што се тиче короне, мирна. Ту је и Рековац са својим процентима, као и Свилајнац. Како ће даље да буде, не могу ништа да вам кажем. Мере које су прописане 4. децембра дају благе резултате, али све зависи од реализације тих мера, односно од наше свести – колико ћемо да се придржавамо прописаних мера. Истичем, ова криза је много, много гора, сада је много интензивнији талас него она два претходна. Можда је и најбоља илустрација интензитета овог таласа чињеница да половину од укупног броја преминулих од почетка пандемије у Поморављу, имамо у ових месец и по дана“, рекао је Радовановић.

Како је на конференцији могло да се чује, на подручју Поморавског округа има 87 регистрованих позитивних здравствених радника. Ако се њима додају и они који су у изолацији, оцена је да је здравствени систем у региону до те мере пренапрегнут да се – ако се та линија тренда настави овим континуитетом или крене узлазно – не зна докле ће здравствени систем, пре свега у Ћуприји као највећем делу здравственог система Поморавског округа, „издржати у пуном капацитету и максимално квалитетно овај посао одрадити“.

Што се тиче школства, Радовановић је новинарима рекао да у Јагодини има 60 случајева заразе међу школском популацијом, у Параћину 24, у Ћуприји 19, у Свилајнцу и Рековцу по пет, а у Деспотовцу три, нагласивши да то није подела по месту пребивалишта, већ по местима у којима су та деца похађала школу.

Директор Опште болнице Ћуприја др Слободан Гајић истакао је да, у здравственој установи регионалног карактера на чијем је челу, има оболелих са територије свих шест локалних самоуправа округа и да је ћупријска болница, због броја места и кисеоничне потпоре, близу границе функционисања.

„У овој болници се већ дуже време, зависи од дана, лечи између 100 и 110 пацијената. У ковид болницама у Ћуприји, Јагодини и Параћину на лечењу се налази скоро 300 оболелих, а више од 30 њих се налази на респираторима. Код ових пацијената исход је неизвесан“, упозорио је доктор Гајић, истакавши како је и даље једна трећина капацитета ћупријске болнице намењена такозваним „нековид пацијентима“. Апелујући на поштовање мера, Гајић је направио занимљиву паралелу са догађајима од пре сто година, подсетивши на чињеницу да је вирус шпанске грознице од 1918. до 1920. године однео пет до десет пута више живота него цео Прве светски рат!

Директорка Дома здравља у Ћуприји Зорица Ченић рекла је да је последњих дана забележен нешто мањи број првих прегледа.

„До сада је кроз ковид амбуланту Дома здравља прошло 4.849 особа. Укупан број антиген тестова који су рађени од 20. новембра износи 550 – само у првих 16 дана децембра урађено је 350 таквих тестова. Од 18. марта у лабораторију Дома здравља упућено је 2.732 пацијената“, подвукла је директорка Ченић.

Иначе, како нам се ближи време слава и новогодишњих и божићних празника, лекари који су учествовали на данашњој конференцији за новинаре – и др Ченић, и др Гајић, и др Радовановић – сложни су у апелу да се ти дани проведу са укућанима и да се ниједна од прослава не слави масовно „јер ћемо да славимо а с неким блиским следеће године нећемо да будемо“.