Održana 12. sednica po hitnom postupku SO Ćuprija: Budžet za 2023. skoro 1,8 milijardi!

Sednica sa 11 tačaka dnevnog reda spustila je zavesu na skupštinsku godinu. Zasedanje je otvoreno razmatranjem predloga Odluke o budžetu za 2023. godinu. U njemu je dovoljno para, obrazložio je predlagač budžeta Jovica Antić, za neke od predviđenih i kapitalnih investicija koje će narednu godinu učiniti boljom od ove i prethodnih.

Investiraće se u rekonstrukciju javne rasvete u gradu i selima, a to će se kroz uštedu energije vraćati narednih godina. Zatim, oko sto dvadeset miliona za vodosnabdevanje kroz izgradnju novih bunara u Supskoj, na Strelištu i Slaviji, koji će gradu obezbediti nedostajuće količine vode. Kad bude završena već započeta rekonstrukcija magistralnog cevovoda od Paraćina i urađena kompletna rekonstrukcija gradske mreže, gotovo pola veka stara, vitalni gradski problem sa vodosnabdevanjem, biće konačno rešen.

U velike investicione projekte za naredne godinu, zašta su obezbeđena sredstva iz realnih izvora, stala je i rekonstrukcija Ulice cara Lazara, izgradnja drugog gradskog trga nazvnog po Stefanu Prvovenčanom, završetak Doma kulture u Supskoj…

Rezimirajući proteklu i najavljujući narednu godinu, Ninoslav Erić, predsednik SO Ćuprija, podvukao je dobru finansijsku politiku svih prethodnih godina, pa ovu Ćuprija „ispraća“ sa izvršenjem budžeta od blizu 1,3 milijardi i budžetskim suficitom. Podsećajući na ogroman nasleđeni problem dugova Doma zdravlja, težak oko 3, 5 miliona evra, Erić je naglasio da je upravo odgovornim vođenjem finansija opština uspela i da te dugove gotovo u celosti vrati i da sve ove godine investire u značajne projekte.

Posle usvajanja budžeta koji je, razumljivo, privukao najveću pažnju odbornika, usvojeni su izmena Plan detaljne regulacije za MZ Isakovo i predlog Kadrovskog plana Opštinske uprave za narednu godinu.

Program razvoja kulture u opštini za period do 2029. godine definiše smernice u kojima će se realizovati kulturne aktivnosti, ali i unapređivati infrastruktura objekata kulture – u gradskoj bilioteci, Muzeju „Horeum Margi-Ravno“ i Ustanovi kulture. Odborničkom većinom i ovaj program je usvojen.

Program održavanja javne higijene i plan iznošenja smeća, koje je preduzeće „Por ,Verner, Veber“ dostavilo a odbornici podržali, uveli su u narednu tačku dnevnog reda, a to je povećanje cena usluga javne higijene ovog komunalnog preduzeća. Na predlog Opštinskog veća prihvaćeno je povećanje cena za 12 odsto, a poskupljenje je obrazloženo rastom troškova poslovanja.

I naredna tačka dnevnog reda odnosila se na usklađivanje cenovnika. JP „Zoohigijena“ je tražilo i dobilo povećanje cena svojih usluga, a razlog je, kao i kod prethodnog zahteva, rast cena ulaznih troškova.

Izveštaj o proceni vrednosti nepokretnosti u javnoj svojini opštine je zakonska obaveza lokalne samouprave, i on je kao i prethodne tačke prihvaćen glasovima većine odbornika.

Sednicu su zatvorile odluke o imenovanjima i razrešenjima. Za direktora JP „Zoohigijena“ imenovan je Goran Petrović, doktor veterinarske medicine, koji je i dosad obavljao tu funkciju. Prihvaćen je i predlog Upravnog odbora muzeja „Horeum Margi-Ravno“ da se za direktora ponovo imenuje Novak Novaković. OŠ „13 Oktobar“ dobila je nove članove Saveta roditelja, MZ Krušar novog predsednika Radne grupe, a Komisija za koordinaciju inspekcijskog nadzora opštine, zbog zakonskih promena, ostala je bez jednog člana.