Erić na 13. sednici SO Ćuprija po hitnom postupku: „Vraćanjem stadiona na Slaviji nastavljamo vraćanje našeg“

Sednica Skupštine opštine Ćuprije otvorena je minutom ćutanja kojom su odbornici odali poštu preminulom akademiku Dragoslavu Mihailoviću. Nakon toga Ninoslav Erić, predsednik skupštine, pokrenuo je inicijativu o promeni naziva Ulice Rada Simonovića u Trg Dragoslava Mihailovića, izradu idejnog rešenja za podizanje spomen obeležja piscu i formiranje legata Dragoslava Mihailovića. Ova inicijativa, koju su odbornici jednoglasno prihvatili, zapravo je prva u celoj Srbiji, i dolazi s pravog mesta – od Ćupričana u zahvalnost jednom od naših najznamenitijih sugrađana.

Dnevni red sednice započeo je promenom odluke o načinu finansiranja programa udruženja. Izmena je uslovljena promenama u zakonskoj regulativi jer je sa 1. januarom ukinuta budžetska inspekcija, koja je dosad kontrolisala raspodelu i trošenje budžetskih sredstava.

Skupštinsko zasedanje nastavljeno je donošenjem Odluke o angažovanji internog revizora, što je zakonska obaveza lokalnih samouprava. Reviziju sprovodi Državna revizorska institucija, a predmet revizije će biti završni račun opštinskog budžeta za prošlu godinu.

Naredna tačka je s pravom privukla najviše pažnje odbornika. Iza odluke kojom se utvrđuje javni interes i pribavlja u javnu svojinu nepokretnost, stoji višegodišnje nastojanje opštine da pod okrilje grada vrati stadion na Slaviji. O decenijskom problemu i onome što je prethodilo, govorili su Jovica Antić, predsednik opštine i Ninoslav Erić, predsednik Skupštine opštine Ćuprija. U svojim izlaganjima dva predsednika su istakla da je prodaju fabrike šećera i niza nepokretnosti uz nju pratila neverovatna neodgovornost ondašnjih stečajnih upravnika, dakle predstavnika države, ali i opštinskih čelnika. Ondašnja rukovodstva opštine dozvolila su da u stečajnu masu budu upisane čak i neke tranzitne gradske ulice. Ista takva neodgovornost, kod nekoliko garnitura opštinskih funkcionera, važila je i kada su u pitanju stadion „Morave“, Sokolski dom i Modna kuća. Zato je 2013-u, podvukao je Erić, Ćuprija dočekala bez ijednog otvorenog sportskog objekta koji je bio vlasništvo opštine. Zahvaljujući razumevanju nadležnih, pre svega u Direkciji za imovinu, svi ovi objekti, ali opet uz mnogo muka, vraćeni su i upisani kao javna svojina opštine.

Nakon ove tačke, koja je  sa pravom bila centralno pitanje zasedanja, doneta je odluka o finansijskoj podršci domaćinstvima u sprovođenju mera energetske sanacije objekata.

Prvo tromesečje godine rezervisano je za podnošenje izveštaja o radu u prethodnoj godini, pa je serija izveštaja otvorena analizom rada Opštinskog veća, a nastavljena izveštajima o radu Centra za socijalni rad, Turističke organizacije, Muzeja „Horeum margi-Ravno“ i Predškolske ustanove „Dečija radost“. Svi izveštaji su dobili podršku skupštinske većine, čime je završeno 13-o po redu zasedanje opštinskog parlamenta.