Nasilje u porodici nije privatna stvar – tiče se svih!
Nasilje u porodici nije privatna stvar nego društveni problem i tako bi trebalo da se rešava, poruka je sa današnje tribine koja je u Centru za socijalni rad u Ćupriji organizovana povodom 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Nasilje je rezultat neravnoteže moći, pa tako u porodici pre svega razlikujemo nasilje nad ženama, decom, starima i osobama sa invaliditetom. Ovaj već odavno društveni problem, koji nesrazmerno više pogađa žene i devojčice, postaje dominantan oblik ponašanja u našem društvu, što pokazuje i činjenično stanje: ove godine u porodičnom i partnerskom nasilju u Srbiji ubijeno je 25 žena, a u prethodnih deset godina čak 340!
Svaka žena može da bude žrtva nasilja, a kako su nasilnici često šarmantni ljudi, sa uglađenim manirima u socijalnom okruženju i raznim taktikama u zlostavljanju, teško je odrediti ko bi mogao da bude nasilnik. Ipak, odavno su poznati oblici nasilja u porodici, pa ako trpite fizičko, psihičko, ekonomsko ili seksualno nasilje, vreme je da se obratite policiji ili bilo kojoj osobi u koju imate poverenje.
Što se tiče psihičkog nasilja, treba znati da u ovu kategoriju, između ostalog, spadaju i omalovažavanje, vređanje, kontrola, manipulacija decom i izolacija, a kad je je izolacija u pitanju, s njom nasilje nad ženama obično i počinje. Nasilnik žrtvu prvo izoluje od porodice, prijatelja, društva, odnosno od svih ljudi koji bi mogli da joj pomognu.
I ako posle prvog nasilja koje ste pretrpeli, od nasilnika čujete kako se kaje, kako obećava da će da se popravi i ako se pritom ponaša kao da ste na medenom mesecu, nemojte da se zavaravate: desiće se opet.